Urząd Miasta włączył się w Kampanię Radia Eska – „Razem przeciw depresji” – (https://www.eska.pl/razemprzeciwdepresjigminamiejskailawa). Na wskazanej stronie znajdują się materiały dotyczące profilaktyki depresji - artykuły i podcasty, film interaktywny, informacje o miejscach pomocy. W ramach kampanii planujemy przeprowadzić szereg działań, między innymi szkolenia dla profesjonalistów pracujących z rodziną.
Zapraszamy na spotkania w Ośrodku Psychoedukacji, ul. Chełmińskiej 1 w Iławie:
- „Samouszkodzenia u dzieci i młodzieży – uwarunkowania, przyczyny, interwencja”. PROWADZĄCA: Monika Gurgielewicz;
- TERMIN: 29.02.2024 godz. 9.00 – 14.00;
- TEMATYKA: definicja, funkcje zachowań autoagresywnych, reagowanie i pomoc, rozmowa interwencyjna, współpraca z rodzicami, doraźne działania zabezpieczające, działania terapeutyczne, samouszkodzenia a zachowania samobójcze.
ODBIORCY: nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkół podstawowych (klasy 6-8) i szkół ponadpodstawowych, kuratorzy rodzinni, asystenci rodzin.
- „Dziecko w kryzysie - z jakimi problemami mierzą się dzieci na podstawie doświadczeń konsultantek telefonu zaufania”. PROWADZĄCE: Aleksandra Machnik i Marta Kolczyńska – Filipowicz; Psycholożki z telefonu zaufania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.
- TERMIN: 6 marca, godz. 10.00 – 15.00
- TEMATYKA: Dziecko w kryzysie; Kryzys dziecka/nastolatka w kontekście rozwojowym
Po czym poznać, że dziecko przeżywa kryzys - alarmujące sygnały. Rozmowa wsparciowa, czyli jak rozmawiać z dzieckiem o problemach. Co pomaga a co utrudnia taką rozmowę?
Co mogę zrobić jako pracownik szkoły? Zagrożenia związane z pozostawieniem dziecka samego w kryzysie. Kiedy pomoc specjalistyczna jest niezbędna i gdzie jej szukać?
Rodzice dziecka w kryzysie – co mogą przeżywać, jak reagować i jak z nimi rozmawiać.
ODBIORCY: nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy szkół podstawowych (klasy 4-8) i szkół ponadpodstawowych; kuratorzy rodzinni, asystenci rodzin.
Spotkanie dla rodziców:
Spotkanie odbędzie się w auli Szkoły Podstawowej nr 5 w Iławie ale zapraszamy wszystkich zainteresowanych rodziców, profesjonalistów pracujących z dziećmi z terenu miasta.
- Jak rozmawiać z dzieckiem/nastolatkiem o trudnościach?”. PROWADZĄCE: Aleksandra Machnik i Marta Kolczyńska – Filipowicz; Psycholożki z telefonu zaufania FDDS.
- MIEJSCE I TERMIN: Aula Szkoły Podstawowej nr 5, w dniu 6 marca br., godzina 16.00
- TEMATYKA: Z jakimi problemami mierzą się dzieci? – na podstawie doświadczeń konsultantek telefonu zaufania. Co utrudnia dzieciom zwrócenie się do dorosłych w swoim otoczeniu? Jak rozmawiać z dzieckiem/nastolatkiem o trudnościach?
ODBIORCY: rodzice dzieci ze wszystkich szkół i przedszkoli.
Zapraszamy do udziału w spotkaniach. Kontakt i zapisy pani Małgorzata Gawińska tel. 896499202. Termin zgłoszeń 26 lutego 24 r.
Ilość miejsc ograniczona.