Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa na podstawie Ustawy o Wychowaniu w Trzeźwości i Przeciwdziałaniu Alkoholizmowi. Członkami Komisji są specjaliści z zakresu terapii uzależnień, psychologii, pedagogiki, profilaktyki, prawa oraz przedstawiciele Urzędu Miejskiego i Policji.
Do zadań Komisji należy m.in.
- wydawanie pozwoleń na sprzedaż alkoholu,
- przeprowadzanie kontroli w zakresie prawidłowości sprzedaży i podawania napojów alkoholowych,
- motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego osób, które nadużywają alkoholu w sposób wskazujący na uzależnienie lub ich picie alkoholu powoduje występowanie szkód w rodzinie / tzw. przesłanki społeczne/.
- w momencie niepodjęcia przez osobę uzależnioną leczenia, Komisja kieruje wniosek do Sądu Rejonowego o sądowe zobowiązanie do leczenia.
Procedura postępowania w przypadku zgłoszenia do Komisji osoby nadużywającej alkoholu:
- przyjęcie wniosku,
- przeprowadzenie rozmów ze świadkami w sprawie,
- wysłanie dwóch wezwań na spotkanie z Członkiem MKRPA,
- przeprowadzenie rozmowy motywującej do leczenia odwykowego z uczestnikiem postępowania,
- ustalenie terminu podjęcia leczenia i monitorowanie jego przebiegu,
- w przypadku odmowy lub niestawienia się lub przerwania leczenia – uczestnik postępowania kierowany jest na badanie do biegłych sądowych w celu ustalenia wystąpienia uzależnienia od alkoholu,
- w przypadku stwierdzenia przez biegłych sądowych występowania uzależnienia – MKRPA przygotowuje i składa wniosek o zobowiązanie do leczenia odwykowego do Sądu Rejonowego.
Kto może złożyć wniosek?
Wnioskodawcami mogą być członkowie rodzin osób nadużywających alkohol (w tym również pełnoletnie dzieci), pracownicy pomocy społecznej, funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.
W celu złożenia takiego wniosku należy spotkać się z przedstawicielem MKRPA (w godzinach dyżuru lub od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00), który udzieli szczegółowych informacji dotyczących procedury złożenia wniosku lub można wysłać wniosek pocztą na adres: MKRPA, ul. Chełmińska 1, 14-200 Iława. Wniosek o leczenie odwykowe jest dostępny do pobrania na naszej stronie.
We wniosku należy opisać następujące informacje:
- od kiedy osoba opiniowana nadużywa alkoholu, jak często i w jakich okolicznościach nadużywa alkoholu,
- jakie ilości alkoholu spożywa,
- czy występowały wcześniej okresy abstynencji, jeśli tak to jak długo one trwały,
- jak zachowuje się opiniowany podczas spożywania alkoholu oraz gdy nie jest pod jego wpływem (agresja wobec rodziny i otoczenia, zachowania obsceniczne, niebezpieczne),
- jaki wpływ ma alkohol na codzienne funkcjonowanie opiniowanego (na jego stan zdrowia, samopoczucie, sferę społeczną oraz zawodową),
- czy opiniowany podejmował w przeszłości leczenie odwykowe, jeśli tak – jakie były jego efekty,
- czy zakłóca spokój i porządek w miejscu zamieszkania lub miejscach publicznych,
- czy w związku z zachowaniem uczestnika postępowania były przeprowadzane interwencje Policji lub innych służb porządkowych,
- czy był karany za czyny wyrządzone pod wpływem alkoholu,
- jak nadużywanie alkoholu wpływa na relacje w rodzinie, jego pracę,
- czy w rodzinie występują małoletnie dzieci