Ilawska Panorama Krzywe

A A A

Jednym z najistotniejszych pragnień człowieka jest pragnienie życia bez cierpienia i bólu. Kiedy pojawiają się objawy jakiejś choroby dość szybko szukamy pomocy u lekarza. Na ogół wiemy, jakiego specjalisty potrzebujemy w określonej sytuacji i korzystamy z jego pomocy bez większego wahania. Zdarza się jednak, że natura naszych dolegliwości jest inna niż biologiczna a cierpienie i ból mają swoje źródło w niesprzyjających okolicznościach życia, wiążą się z pogarszającym się stanem naszej psychiki. Często trudno jest przyznać się do faktu, że psychika „nie wytrzymuje”, że nie możemy poradzić sobie z własnym smutkiem, lękiem, bezsennością, bezradnością, złością, czyjąś przemocą, okrucieństwem, pijaństwem, zdradą…. Postaci i powodów cierpienia emocjonalnego może być wiele. Gdy ogarnia nas obezwładniająca rozpacz, przerażenie, lęk i cierpienie rodzi się także obawa, że nikt nie jest w stanie tego stanu zrozumieć, odczuwamy wstyd powstrzymujący przed szukaniem pomocy. Do tego dołącza się przekonanie, że powinniśmy sami sobie poradzić, sami przezwyciężyć takie trudności. I próbujemy żyć zaprzeczając temu, co przeraża; oświadczamy, że wszystko jest w porządku, staramy się by nikt nie zauważył rozpaczy bądź lęku. I tylko coraz trudniej spokojnie spać….


Pomimo rozszerzającej się oferty pomocy i wzrastającej świadomości potrzeby jej poszukiwania ciągle z trudem decydujemy się na korzystanie z usług psychologicznych i terapeutycznych. Rozumiem ograniczenia wpływające na decyzję o odraczaniu momentu zwrócenia się o pomoc, wiem, jak trudno przekroczyć rozmaite przekonania i stereotypy. Wiem jednak także, że nikt nie musi niepotrzebnie przedłużać swojego cierpienia. Można i należy szukać ulgi. Zawsze gdy czegoś nie rozumiemy, czegoś się boimy, gdy trudno nam funkcjonować w otoczeniu, gdy pojawia się napięcie, depresja, zaburzenia w odżywianiu, gdy czujemy się nieśmiali, zagubieni, skłonni do przemocy, impulsywni; gdy nie panujemy nad alkoholem, hazardem, zakupami; gdy mamy poczucie nieprzystosowania, ograniczania naszych praw, doświadczamy trudności w rodzinie, zagubienia w relacjach z innymi….Warto i trzeba szukać pomocy zawsze wtedy, gdy coś w osobistym, zawodowym lub społecznym funkcjonowaniu wzbudza niepokój.

W Iławie, w Ośrodku Psychoedukacji, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Pomocy w Rodzinie można znaleźć profesjonalną pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną. Przyjdź na ulicę Chełmińską 1. Zadzwoń pod numer (89) 649-92-00.

Danuta Górny - psycholog, psychoterapeuta