Wypiekowa Przygoda: Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, ul. Wiejska 2D, Iława
Warsztaty skupiające się na przygotowywaniu pierników. Wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość spróbowania swoich sił w wyrobach cukierniczych. Będzie również możliwość zabrania swoich stworzonych dzieł ze sobą do domu.
Mistrzostwo Drewna: Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, ul. Wiejska 2D, Iława
Warsztaty skupiające się na rzeźbieniu w drewnie. Wszyscy zainteresowani będą mieli okazje spróbować swoich sił sztuki rzeźbienia w drewnie. Będzie również możliwość zabrania swojego stworzonego dzieła ze sobą do domu.
Świecowa Magia: Wydział Polityki Społecznej ul. Chełmińska 1, Iława
Warsztaty skupiające się na tworzeniu świec. Wszyscy zainteresowani nauczą się podstaw tworzenia świec. Będzie również możliwość zabrania swojego stworzonego dzieła ze sobą do domu.
Włóczkowe Zaplątanie: Centrum Aktywności Lokalnej w Iławie, ul. Wiejska 2D, Iława
Warsztaty poświęcone szydełkowaniu. Wszyscy zainteresowani nauczą się podstaw tworzenia robótek. Będzie również możliwość zabrania swojego stworzonego dzieła ze sobą do domu.
W listopadzie 2024 r. w Iławie rusza projekt „Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Iławie” (LOWE). Został powołany do życia na bazie Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów z siedzibą w Iławie, ul. Wiejska 11, 14-202 Iława.
Głównym celem LOWE jest aktywizowanie dorosłych i społeczności lokalnych na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, przydatnych do poruszania się na rynku pracy, dla rozwoju osobistego i rozwoju wspólnot.
Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji jest określeniem nowej roli, którą szkoły mogą pełnić w aktywizowaniu dorosłych i społeczności lokalnej na rzecz rozwoju umiejętności stanowiących podstawę dla uczenia się przez całe życie, w szczególności na obszarach defaworyzowanych. Pozwalają one na kontynuację edukacji na różnych poziomach i w różnych dziedzinach, na stawianie i osiągnie celów, na radzenie sobie w różnych sytuacjach. Są to zatem umiejętności uniwersalne ułatwiające poruszanie się na rynku pracy, potrzebne dla rozwoju wspólnot, w tym społeczności lokalnych i dla rozwoju osobistego. Inaczej nazywane są kluczowymi kompetencjami, w skład których wchodzą tzw. umiejętności podstawowe. Należą też do nich umiejętności cyfrowe, których znaczenie dla wszystkich jest obecnie oczywiste.
W oparciu o potencjał, zasoby, instytucje lokalne i współpracę ponadlokalną tworzymy ofertę uczenia się dla dorosłych. Oferta ta nie opiera się wprost na programach nauczania i podręcznikach stosowanych w edukacji dzieci i młodzieży, ale na diagnozie dotyczącej tego, jakie umiejętności są potrzebne dorosłym, jakie są ich luki kompetencji oraz jakie są ich potencjały, które można wykorzystać. Na tej podstawie tworzona jest oferta różnych treści i form uczenia się, można to sprowadzić do określenia: „szyta na miarę”. Oferta ta ma zatem charakter edukacji pozaformalnej, tj. organizowanej instytucjonalnie, ale poza oficjalnymi programami nauczania.
Utworzenie LOWE jest dofinansowane ze środków programu Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur, działanie: FEWM.06.05-IZ.00-001/24 Edukacja przez całe życie, tytuł projektu: Lokalny Ośrodek Wiedzy i Edukacji w Iławie, kwota dofinansowania 500 000,00 zł. Projekt będzie realizowany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Inicjatyw Obywatelskich.
Nr projektu: FEWM.06.05-IZ.00-0016/24
Partner projektu: Gmina Miejska Iława
Program: Fundusze Europejskie dla Warmii i Mazur (FEWiM) 2021-2027
Priorytet: FEWM.06.00 – Edukacja i kompetencje EFS+
Działanie: FEWM.06.05 – Edukacja przez całe życie
Termin realizacji: 01.11.2024 r. – 31.12.2025 r.
Kwota dofinansowania: 500 000,00 PLN
Kwota dofinansowania z UE: 447 976,56 PLN
Cel projektu: Zwiększenie dostępu min. 170 dorosłych (100 K, 70 M w tym 10 osób z niepełnosprawnościami) mieszkańców Iławy (w szczególności obszarów rewitalizowanych) do różnych form uczenia się przez całe życie poprzez utworzenie Lokalnego Ośrodka Wiedzy i Edukacji (LOWE) i prowadzenie w nim działań szkoleniowych podnoszących kompetencje osobiste, zawodowe, społeczno-obywatelskie, rodzicielskie i opiekuńcze w okresie od 01.09.2024 r. do 31.12.2025 r.
Do pobrania:
Burmistrz Miasta Iławy zaprasza na konsultacje projektu uchwały Rady Miejskiej w Iławie w sprawie przyjęcia Rocznego programu współpracy Gminy Miejskiej Iława z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025.
Konsultacje odbywają się poprzez portal partycypacji społecznej dedykowany dla miasta Iławy. Aby wziąć udział w konsultacjach, należy:
Konsultacje potrwają do 25.10.2024 r.
Wszystkie dokumenty znajdują się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.
Głównym celem projektu jest zwiększenie skuteczności działań w zakresie przeciwdziałania przemocy poprzez:
- poprawę współpracy wszystkich służb zaangażowanych w przemoc i profilaktykę oraz wypracowanie skutecznego modelu współpracy w ramach zespołu interdyscyplinarnego,
- podniesienie wiedzy przedstawicieli instytucji w zakresie uwarunkowań przemocy i profilaktyki przemocy,
- zwiększenie dostępności usług poprzez przekazywanie wiedzy - jak, gdzie i kiedy szukać pomocy.
W ramach zadania przeprowadzone zostaną szkolenia dla przedstawicieli instytucji zaangażowanych w realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej, członków grup diagnostyczno-pomocowych.
Często jedynymi wzorcami relacji ze swoimi dziećmi są zachowania naszych rodziców wobec nas samych w dzieciństwie. Niestety, nie zawsze i nie wszystkie podejmowane przez nich działania były tymi, które byłyby pożądane z punktu widzenia szczęśliwego życia. Ważne jest zadawać sobie pytania, co mogę robić teraz, aby później nie było kłopotów, trudności, porażek. Często nie znamy na nie odpowiedzi, kierujemy się intuicją bądź odruchami. Spotkania z psychologiem na Chełmińskiej mają na celu pomóc Rodzicom w poszerzeniu wiedzy i pogłębianiu umiejętności w zakresie umiejętności wychowawczych. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu.
23.10.2024 (ŚRODA) 16.30-19.00
Pierwsze spotkanie odbędzie się 23.10.2024 roku, poprowadzi je pani Danuta Górny – psycholog, psychoterapeuta.
Tematem spotkania będzie próba odpowiedzi na pytania:
W ramach spotkania m.in.:
Temat tego spotkania wynika z przekonania, że łatwiej jest nie rozpalić ogniska niż później szukać środków na jego ugaszenie. Przemoc niszczy życie człowieka, zarówno wtedy, gdy jest jej ofiarą, jak i wówczas, gdy staje się jej sprawcą. Jeśli teraz nauczymy dzieci życia bez przemocy, to w przyszłości jest większa szansa, że będą wiedziały, jak bez niej żyć.
14.11.2024 (CZWARTEK) 16.30-19.00
Drugie spotkanie odbędzie się 14.11.2024 roku, a poprowadzi je pani Paulina Krasowska – psycholog, psychoterapeuta dla dzieci i młodzieży w trakcie certyfikacji.
Temat spotkania: "Świat w oczach dziecka".
Spotkanie, którego celem będzie przybliżenie świata wyobrażeń, emocji i potrzeb dziecka. Zrozumienie kryzysów i konfliktów jako elementu naturalnego rozwoju małego człowieka.
Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
04.12.2024 (ŚRODA) 16.30-19.00
Spotkanie trzecie – 04.12.2024 r. poprowadzi pani Monika Gurgielewicz – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
Temat spotkania: „Nastolatek w kryzysie”.
Celem spotkania jest przekazanie wiedzy i praktycznych informacji na temat kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Omówimy temat podejmowania zachowań autoagresywnych, wskazówek co warto wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń lub jest w kryzysie samobójczym.
Spotkania odbywać się będą w budynku Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Iławy – przy ul. Chełmińskiej 1 w Iławie.
Osoba do kontaktu: Małgorzata Gawińska.
Zapisy na spotkania mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: tel. 89 649 92 02.
Prosimy o potwierdzenie udziału w pierwszym spotkaniu do 21 października 2024 r., drugim spotkaniu do 8 listopada 2024 r., trzecim spotkaniu do 29 listopada 2024 r.
Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszystkie spotkania będą kontynuowane, jeśli spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Iławy.