Często jedynymi wzorcami relacji ze swoimi dziećmi są zachowania naszych rodziców wobec nas samych w dzieciństwie. Niestety, nie zawsze i nie wszystkie podejmowane przez nich działania były tymi, które byłyby pożądane z punktu widzenia szczęśliwego życia. Ważne jest zadawać sobie pytania, co mogę robić teraz, aby później nie było kłopotów, trudności, porażek. Często nie znamy na nie odpowiedzi, kierujemy się intuicją bądź odruchami. Spotkania z psychologiem na Chełmińskiej mają na celu pomóc Rodzicom w poszerzeniu wiedzy i pogłębianiu umiejętności w zakresie umiejętności wychowawczych. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu.
23.10.2024 (ŚRODA) 16.30-19.00
Pierwsze spotkanie odbędzie się 23.10.2024 roku, poprowadzi je pani Danuta Górny – psycholog, psychoterapeuta.
Tematem spotkania będzie próba odpowiedzi na pytania:
- Jak uchronić dziecko przed byciem ofiarą przemocy?
- Jak uchronić dziecko przed stawaniem się sprawcą przemocy?
W ramach spotkania m.in.:
- przyjrzyjmy się naszym rodzicielskim "błędom", próbując zrozumieć ich przyczyny oraz skutek,
- zbadajmy, czego możemy nauczyć dzieci, aby dobrze funkcjonowały bez potrzeby uciekania się do stosowania przemocy bądź wytrzymywania jej ze strony innych,
- zastanowimy się, jaki kierunek winien przyjąć model wychowawczy, aby przemoc rzadziej stawała się udziałem naszych dzieci.
Temat tego spotkania wynika z przekonania, że łatwiej jest nie rozpalić ogniska niż później szukać środków na jego ugaszenie. Przemoc niszczy życie człowieka, zarówno wtedy, gdy jest jej ofiarą, jak i wówczas, gdy staje się jej sprawcą. Jeśli teraz nauczymy dzieci życia bez przemocy, to w przyszłości jest większa szansa, że będą wiedziały, jak bez niej żyć.
14.11.2024 (CZWARTEK) 16.30-19.00
Drugie spotkanie odbędzie się 14.11.2024 roku, a poprowadzi je pani Paulina Krasowska – psycholog, psychoterapeuta dla dzieci i młodzieży w trakcie certyfikacji.
Temat spotkania: "Świat w oczach dziecka".
Spotkanie, którego celem będzie przybliżenie świata wyobrażeń, emocji i potrzeb dziecka. Zrozumienie kryzysów i konfliktów jako elementu naturalnego rozwoju małego człowieka.
Podczas spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
- Jak dziecko widzi świat dorosłych i jak widzi w nim siebie?
- Jak relacja z dzieckiem determinuje odbieranie świata?
- Dlaczego rozumienie etapu rozwojowego dziecka może być kluczem do sukcesu?
- Jak wspierać dziecko poprzez edukację rodziców?
04.12.2024 (ŚRODA) 16.30-19.00
Spotkanie trzecie – 04.12.2024 r. poprowadzi pani Monika Gurgielewicz – psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji.
Temat spotkania: „Nastolatek w kryzysie”.
Celem spotkania jest przekazanie wiedzy i praktycznych informacji na temat kryzysów w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Omówimy temat podejmowania zachowań autoagresywnych, wskazówek co warto wiedzieć, aby mądrze wspierać młodą osobę, która dokonuje samouszkodzeń lub jest w kryzysie samobójczym.
Spotkania odbywać się będą w budynku Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Iławy – przy ul. Chełmińskiej 1 w Iławie.
Osoba do kontaktu: Małgorzata Gawińska.
Zapisy na spotkania mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: tel. 89 649 92 02.
Prosimy o potwierdzenie udziału w pierwszym spotkaniu do 21 października 2024 r., drugim spotkaniu do 8 listopada 2024 r., trzecim spotkaniu do 29 listopada 2024 r.
Liczba miejsc ograniczona. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Wszystkie spotkania będą kontynuowane, jeśli spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Iławy.